Valberedningen har bildats enligt de principer som beslutades på Creades årsstämma 2026
Var och en av de fyra största aktieägarna eller aktieägargrupperna i bolaget ska ha rätt att utse en ledamot till valberedningen. Inför årsstämman 2027 har endast tre av de största ägarna valt att utse ledamot till valberedningen, nämligen Sven Hagströmer med familj via bolag (Biovestor), Spiltan Fonder och Handelsbanken Fonder. Dessa ägare har beslutat att valberedningen skall bestå av:
Sven Hagströmer, som representerar den största aktieägaren, utsågs 2026 till ordförande i valberedningen. Valberedningen avviker därmed från ”Svensk kod för bolagsstyrning” såtillvida att bolagets ordförande även är ordförande för valberedningen. Anledningen till denna avvikelse är att deltagande i valberedningen är en central del i utövandet av ägande.
Valberedningen har för avsikt att i god tid före årsstämman 2027, som avses hållas den 14 april 2027, presentera:
Aktieägare som vill lägga fram förslag till valberedningen eller har frågor kan göra detta via e-post till: info@creades.se
eller med vanlig post till:
Valberedningen
Creades AB
Ingmar Bergmans Gata 4
114 34 Stockholm
Sven Hagströmer
Styrelsens ordförande
Creades är listat på Nasdaq Stockholm.
Ingmar Bergmans gata 4,
114 34 Stockholm, Sverige
info@creades.se
+46 8-412 011 00
Prenumerera på pressmeddelanden